Fundatia ICAR angajeaza jurist in Bucuresti

Fundatia ICAR Bucuresti cauta jurist in cadrul unui proiect de integrare a strainilor cu sedere legala in Romania (refugiati, persoane cu protectie subsidiara, resortisanti tari terte).

Principalele responsabilitati:

  • Consiliaza din punct de vedere juridic membrii grupului tinta si echipa de proiect
  • Ofera consiliere juridică şi sprijin în vederea accesării beneficiilor sociale pentru grupul tinta al proiectului
  • Contribuie la realizarea materialelor de informare pentru grupul tinta si sesiunilor de formare pentru autoritatile locale
  • Mentine legatura permanenta cu membrii echipei de proiect si ofera asistenta si sprijin pentru derularea activitatilor
  • Contribuie la realizarea si conceperea acordurilor de parteneriat, contractelor sau a altor documente cu caracter legal
  • Urmareste si distribuie anunturi, schimbari legislative, materiale informative relevante echipei de implementare a proiectului
  • Raspunde de respectarea strica a confidentialitatii actiunilor, documentelor si a informatiilor pe care le genereaza sau cu care vine in contact in exercitarea activitatii
  • Întocmeste rapoarte specifice de activitate.

 Cerinte:

  • Studii universitare de specialitate (drept)
  • Experienta profesioanală relevanta; lucrul anterior cu refugiati si migranti constituie avantaj
  • Cunoasterea limbilor engleza si franceza
  • Competente interculturale/ disponibilitate de lucru cu persoane din medii culturale, etnii, religii diferite

Postul este pentru o durata de 12 luni, iar norma de lucru este partiala (2 ore/ zi). Locul de desfasurare al activitatii: Bucuresti.

Persoanele interesate sunt rugate sa trimita CV si scrisoare de intentie la adresa de e-mail icar@icarfoundation.ro până la data de 29 aprilie 2016.

Mai multe informatii:
Web: www.icarfoundation.ro
Facebook: www.facebook.com/icarfoundation/

Poza de profil pentru Tatiana Dabija

(105 Posts)